• Kategorie
  • Szukaj
  • Tanie termometry do terrarium w sklepie mSell

Brak produktów do wyświetlenia

Wybieramy termometr do terrarium

Każdy kto hoduje zwierzęta egzotyczne wie jak ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w terrarium. To podstawa do tego by nasze zwierzęta były zawsze zdrowe i odpowiednio się rozwijały. Termometr terrarium to proste urządzenie, dzięki któremu zorientujemy się kiedy powinniśmy uruchomić ogrzewanie oraz oświetlenie, a kiedy nasz zwierzak może mieć zbyt gorąco. Na rynku dostępnych jest wiele modeli termometrów, które różnią się funkcjami i wyglądem, ale ich zasada działania jest podobna. To jaki konkretnie termometr do terrarium wybierzemy zależy już tylko od naszych preferencji.

Dopasuj temperaturę do zwierzęcia

Wybierając termometr do terrarium pamiętajmy, że różne gatunki zwierząt wymagają utrzymania rożnej temperatury w ciągu dnia. I tak na przykład, bardzo popularne w amatorskiej hodowli terrarystycznej żółwie lądowe są bardzo ciepłolubne, dlatego musimy zapewnić im odpowiednie dogrzewanie, aby z powodu zbyt niskich temperatur nie nabawiły się dolegliwości zdrowotnych. Najbardziej optymalna temperatura dla żółwi lądowych hodowanych w terrarium to 25 – 35 stopni Celsjusza. Innym równie popularnym gadem, chętnie trzymanym w domu jest agama brodata. Ten sympatyczny zwierzak jest bardzo prosty w hodowli, ale jednocześnie wymagający właśnie pod względem temperatury. Warto wiedzieć ze średnia temperatura panująca w jego terrarium powinna wynosić około 30 stopni Celsjusza, a tolerancja w tym przypadku to jedynie 2 stopnie. Gdyby nie termometr do terrarium tak subtelnej różnicy nie zauważylibyśmy gołym okiem. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić szczególna uwagę w przypadku agamy brodatej jest zapewnienie jej tak zwanej wyspy ciepła w terrarium, czyli miejsca w którym zwierzę będzie mogło wygrzewać się w temp około 35 stopni Celsjusza. Jeżeli chcemy mieć pewność, ze taka dodatkowa strefa w pojemniku działa poprawnie również i tam warto zainstalować termometr do terrarium. Oczywiście ogrzewanie terrarium nie odbywa się bez przerwy. Średnio przyjmuje się, że ciepłolubne gady ogrzewają się przez 14 godzin w ciągu doby. Termometr do terrarium pozwala także kontrolować stopień nagrzania wnętrza nocą kiedy temp powinna być niższa, ale jednocześnie nie powinna spadać znacząco poniżej 20 stopni Celsjusza. Mniej grzania czeka nas w przypadku hodowli niektórych gatunków węży. Wąż zbożowy zadowoli się temperaturą rzędu 25 stopni Celsjusza, ale także i on lubi, gdy wydzielona cześć terrarium ogrzewana jest nieco mocniej.

Ogrzewanie terrarium – wybieramy metodę

Poza termometrem, sprzętem który będzie nam niezbędny do tego aby zapewnić odpowiednią temperaturę w terrarium jest oczywiście urządzenie grzewcze. Co to może być? Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę różnych urządzeń wykorzystujących wielorakie metody. Najbardziej popularnym jest zastosowanie żarówki emitującej promieniowanie podczerwone. Zalety to przede wszystkim niska cena zakupu, mało skomplikowana konstrukcja i niewielkie wymagania dotyczące montażu. Taką żarówkę możemy zamontować w zwykłej oprawce. Wadą tego rozwiązania jest spore zapotrzebowanie na energię elektryczną. Drugą metodą jest wykorzystanie promienników podczerwieni, które działają na podobnej zasadzie, ale są bardziej efektywne. Sprawdzą się także w przypadku większych terrariów. Na tym nie koniec, bo możemy również wybrać maty grzewcze, które umieszcza się pod podłożem, co zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w całym zbiorniku. Metody ogrzewania warto dopasować do potrzeb i preferencji naszego zwierzaka – nie każdy gad będzie zadowolony z równomiernego ogrzania całej powierzchni swojego lokum. Czasem decydujące są także względy bezpieczeństwa – musimy zadbać o to, aby nasz pupil nie był w stanie dotknąć elementów grzejnych. Niezależnie od tego jaką metodę ogrzewania wybierzemy zadbajmy o to, żeby termometr do terrarium był umieszczony w odpowiednim miejscu gwarantującym prawidłowy odczyt. W Msell znajdziesz zarówno termometry analogowe jak i cyfrowe.