• Kategorie
  • Szukaj
  • Tanie lampy i oświetlenie do terrarium

Brak produktów do wyświetlenia

Terrarystyka od podstaw – dobre oświetlenie terrarium

Posiadając w domu egzotyczne zwierzę musimy stworzyć w jego terrarium warunki, które będą zbliżone do środowiska naturalnego, w którym nasz podopieczny powinien przebywać.

Wybór idealnego podłoża, pokarmu, odpowiedniej ilości wody a także zaopatrzenie się w dobre oświetlenie do terrarium to niejako podstawa każdego terrarysty. Należy pamiętać, że to w jaki sposób wystroimy nowy dom naszego egzotycznego podopiecznego, musi zależeć od gatunku, którego hodować się zdecydujemy.

Terrarium dobrane do gatunku

Gdy wybierzemy już gatunek egzotyka, którego chcemy hodować jedną z najważniejszych kwestii będzie dobór terrarium. Pojemnik hodowlany musi być odpowiedniej wielkości – dostosowany do rozmiarów zwierzaka. Większe terrarium nada się oczywiście także dla nieco mniejszych gatunków, jednak posiadając chociażby węża zbożowego, nie możemy go przeprowadzić do małego pojemnika. Tego typu gad potrzebujemy przecież nie tylko wyściółki, ale nawet oczka wodnego, gdzie wąż będzie czuwał i odpoczywał.

Podłoże do terrarium

Równie ważną kwestią jaką należy rozważyć jest to co znajdzie się na dnie naszego terrarium. Podłoże powinno być dostosowane do zwyczajów i środowiska naturalnego danego zwierzęcia. Lubiące się zakopywać skorpiony z pewnością nie docenią pięknego podłoża wysypanego z drobnych kamyczków, z kolei jaszczurka może się męczyć na zbyt drobnym piasku.

Gada czy płaza należy dobrze oświetlić

Oświetlenie terrarium to kolejny ważny aspekt hodowli egzotycznego zwierzęcia. Lampy do terrarium mają pełnić dwie niezwykle istotne funkcję – pierwsza to oczywiście estetyka. Każdy terrarysta chce by jego klatka prezentowała się okazale i profesjonalnie. Drugą funkcją jest oczywiście zapewnienie zwierzakowi odpowiedni warunków, a więc ogrzanie go i zapewnienie odpowiedniej dawki promieni UVA UVB. Większość urządzeń takich jak lampka do terrarium łączą w sobie te funkcje. Dobrze umieszczona żarówka grzewcza dla żółwia jednocześnie dogrzeje zwierzaka i ładnie oświetli cały zbiornik.

Jakie lampy do terrarium wybrać?

Asortyment lamp do terrarium jest naprawdę ogromny. Żarówki grzewcze do terrarium zazwyczaj dzielą się na dzienne – dające białe oświetlenie, jak i nocne, które świecą na czerwono lub niebiesko. Ten podział jest wyjątkowo ważny ze względu na gatunki jakie możemy hodować. Większość gadów i płazów to zwierzaki nocne, które w dzień wygrzewają się w słońcu (te funkcje może pełnić białe oświetlenie dla gekona lamparciego), z kolei w nocy są wyjątkowo aktywne i lubią w tym czasie polować. Taką aktywność najlepiej oświetlić poprzez czerwone lampy grzewcze do terrarium. Kolejnym podziałem, jeśli chodzi o lampy do terrarium jest sposób ich działania. Niektóre żarówki grzewcze do terrarium mają działanie punktowe, rozmieszczenie takiej lampy do terrarium dla agamy brodatej pozwoli jej wygrzewać się dokładnie w miejscu oświetlanym przez urządzenie. Należy jednak dokładnie dobrać moc żarówki by nie poparzyć zwierzaka, z kolei zbyt mała moc może niekorzystnie wpłynąć na metabolizm agamy, kameleona czy węża zbożowego. Dla bardziej wymagających gatunków istnieje również takie oświetlenie terrarium agama, które posiada termoregulację.  W takim przypadku – oświetlenie dla agamy brodatej posiada dwie żaróweczki świecące białym i kolorowym światłem. Za pomocą specjalnego sterownika można ustawić dokładne godziny działania poszczególnego oświetlenia. Agama brodata oświetlenie oraz gekon lamparci oświetlenie docenią również żarówki UVB. Żarówki grzewcze do terrarium UVB emitują optymalne dla gadów spektrum światła i poziom UVB. Są one niezbędne w procesie prawidłowego metabolizowania wapnia i witaminy D3.

 Oświetlenie do terrarium? Tylko od M-sell24h

W naszym sklepie dostępne są zarówno zwykłe lampy do terrarium, jaki specjalistyczne żarówki grzewcze do terrarium, charakteryzujące się dobrą żywotnością, bezpieczeństwem i sprawdzonym działaniem!