• Kategorie
  • Szukaj
  • Maty grzewcze do terrarium w dobrej cenie

Brak produktów do wyświetlenia

Optymalna temperatura w terrarium: jaka mata grzewcza dla weza?

Utrzymanie właściwej temperatury w terrarium to jedno z podstawowych zadań każdego hodowcy. Dzięki współczesnej technice nie jest to zbyt skomplikowane, choć trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  1. Wybierz odpowiednie źródło ciepła dopasowane do gatunku zwierzęcia.

Do wyboru mamy żarówki imitujące promieniowanie podczerwone, promienniki i maty grzewcze. Dzięki nim z łatwością osiągniemy żądaną temperaturę, ale jeżeli nasz zwierzak potrzebuje kilku stref komfortu lub tak zwanych wysp cieplnych to potrzebna może się okazać kombinacja wcześniejszych metod.

  1. Wybierz właściwe miejsce montażu. Mata grzewcza do terrarium to sprzęt, który najczęściej umieszcza się w podłożu, co zapewnia równomierny rozkład temperatury. W niektórych przypadkach mata grzewcza terrarium montowana jest w innym miejscu, na przykład na tylnej ściance. To rozwiązanie stosuje się wtedy, gdy hodowane zwierzę ma tendencję do przegrzebywania podłoża. Mata grzewcza pod terrarium mogłaby ulec uszkodzeniu, a zwierzę doznać poparzeń. Pajęczaki i wybrane gatunki gadów lubią gdy ciepło skierowane jest od góry – w tym celu najlepiej zastosować źródło ciepła w postaci żarówek podczerwonych lub promienników.
  1. Dopasuj temperaturę. Mata grzewcza do terrarium z termostatem ułatwia zarządzanie temperaturą i pozwala zautomatyzować cały proces. Na naszej głowie pozostaje jednak wybranie właściwego parametru. Jaka temperatura powinna panować w terrarium? Jeżeli hodujemy agamę brodatą możemy zdecydować się na zapewnienie jej dość wysokiej temperatury sięgającej nawet 30 stopni Celsjusza, pamiętając przy tym, by w nocy nie była ona niższa niż 18 stopni Celsjusza. W przypadku niewielkich zbiorników sprawdzi się do tego zadania ekonomiczna mata grzewcza 5 W. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta takie jak agama oprócz ciepła wymagają odpowiedniej ilości promieni UV. Hodując żółwia lądowego możemy postawić na nieco mniejsze terrarium. Jaka mata grzewcza do terrarium będzie w tym przypadku odpowiednia? Najlepiej taka, która nie pokryje całej powierzchni, gdyż żółw jest zwierzęciem, które wymaga dwóch stref temperatur w swoim lokum. Ta cieplejsza powinna przekraczać 32 stopnie Celsjusza, a zimniejsza 21 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem może być zastosowanie więc oprócz maty dodatkowej żarówki w miejscu, w którym żółw będzie mógł się wygrzewać. Żarówka zapewni także niezbędne promieniowanie ultrafioletowe niezbędne żółwiowi do życia. W przypadku węży, na przykład pytona królewskiego również może być stosowana mata grzewcza w terrarium. W dużych zbiornikach przeznaczonych dla większych gadów sprawdzi się dobrze mata grzewcza 20 W. Gady tego gatunku są ciepłolubne, a optymalna temperatura w ciągu dnia to okolice 30 stopni Celsjusza, natomiast w nocy kilka stopni mniej. Ogrzanie terrarium dla węży jest o tyle trudniejsze iż musimy uwzględnić dużą ruchliwość tych zwierząt, stąd warto zadbać o to, aby gad nie poparzył się dotykając bezpośrednio do elementu grzejnego. Odpowiednio umieszczona terrarium mata grzewcza będzie właściwym rozwiązaniem.

Maty grzewcze terrarium z wygodnym sterowaniem

Można ułatwić sobie życie, wybierając produkty z wbudowanym termostatem. Taka mata wygląda niemal tak samo jak jej podstawowy odpowiednik, ale zastosowanie elektroniki pozwala nam zapomnieć o ciągłym doglądaniu terrarium. Termostat utrzymuje żądaną temperaturę – w całym zbiorniku, bądź w wybranej strefie. Możemy rozbudowywać system – kolejne maty grzewcze do terrarium pomogą w dogrzaniu problematycznych miejsc. Termostat można zastosować także wtedy, gdy do ogrzewania wykorzystujemy inne źródła, na przykład promienniki czy żarówki. To, na co warto zwrócić uwagę, to dokładne zaprogramowanie urządzeń i uwzględnienie na przykład zmian czasu. Mata grzewcza 7 W ma raczej niewielką moc, ale nawet ona, włączona zbyt długo, doprowadzi do nadmiernego wzrostu temperatury. Maty grzewcze do terrarium posiadają szereg innych zalet. Można je stosować nie tylko w terarystyce, bo sprawdzą się do ogrzewania także niewielkich gryzoni. Są łatwe w montażu i nie zabierają dużo miejsca. Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie maty na ścianie zbiornika, będzie ona jednocześnie elementem dekoracyjnym. Mata grzewcza do terrarium 5w umieszczona w podłożu jest niewidoczna, a przy tym niedostępna dla zwierząt. Ryzyko oparzenia, czy też uszkodzenia maty jest przez to niewielkie. Zastosowanie precyzyjnych regulatorów temperatury to duża wygoda, którą doceni każdy terrarysta. Temperatura ma ogromny wpływ na zachowanie zwierzą. Umiejętne sterowanie ogrzewaniem pozwala stymulować apetyt czy zwiększać bądź zmniejszać aktywność gadów i płazów w ciągu dnia. W naszym sklepie oferujemy bardzo duży wybór mat, różniących się rozmiarem. Pozwala to ogrzać nawet bardzo duże terraria, których długość przekracza 60 centymetrów. Urządzenia występują także w wielu wariantach mocy, od tych najmniejszych, pobierających 5 W po największe o mocy 35 W.