• Kategorie
  • Parametry
  • Sztywny hol - DRĄŻEKI HOLOWNICZE

HOLOWANIE NIE MUSI BYĆ PROBLEMEM

Zepsute hamulce i konieczność holowania. I na taki problem jest rozwiązanie. Warto mieć sztywny hol do samochodu osobowego.

Komu się to nie zdarzyło? Chyba większości kierowców auto któregoś pięknego dnia odmawia posłuszeństwa, albo zapomnisz zatankować, bo „przecież dojadę do pracy, bez przesady”. Przeszkody są po to, aby je pokonywać, ale w takich wypadkach przyda sięsztywny hol do samochodu osobowego.

Sztywny hol to bezpieczna metoda holowania, bo w przeciwieństwie do linki holowniczej, samochód, który jest holowany może mieć jeden z układów hamowania niesprawny. W przypadku, gdy Twoje auto ma uszkodzone hamulce, nie musisz zamawiać już lawety, bo wystarczy hol sztywny do osobówki, aby dowieźć uszkodzony samochód w bezpieczne miejsce. Według przepisów  ruchu drogowego, na lince holowniczej można holować auto tylko ze sprawnymi wszystkimi układami hamowania, a to często jest niemożliwe.

CZY HOLOWANIE NA SZTYWNYM HOLU JEST MOŻLIWE BEZ KIEROWCY?

Według przepisów kierowca w pojeździe holowanym musi być, pod warunkiem, że holowanie wyklucza kierowanie pojazdem, czyli zwykłe holowanie, na długiej lince (od 1,8 m do 3m ) to wyklucza. Natomiast hol sztywny nie. Pokrótce mówiąc sztywny hol umożliwia holowanie bez kierowcy.

SZTYWNY HOL – KONSTRUKCJA

Sztywny hol 3t składa się z trzech, elementów, które można rozłożyć i złożyć do wygodnego i niewielkiego pokrowca. To dwie części sztywnej linki holowniczej, dwa haki i amortyzacja. W zestawie znajduje się także czerwona chorągiewka. Kodeks wymaga, aby była ona zawieszona na holu.

HOL SZTYWNY CENA

Sztywny hol, który zastępuje linkę holowniczą, wbrew pozorom nie jest drogi i można go łatwo złożyć i rozłożyć. Nie zajmuje także wiele miejsca. Co prawda jest droższy od zwykłej linki holowniczej, ale bardziej wytrzymały i można go używać w większości przypadków, kiedy jest niezbędne holowanie, a nawet może zastąpić lawetę.

WYMAGANIA PRAWNE

 

Holować można auto, tylko nie nieprzekraczające masy całkowitej auta holującego. Obowiązuje także oznakowanie linki holowniczej, lub holu na sztywno, a także ograniczenie prędkości. W holu na sztywno można holować pojazd, który ma sprawne tylko jedne hamulce, natomiast na lince holowniczej samochód holowaniu musi mieć oba układy hamowania sprawne. Nie można holować jadąc z przyczepą i nie mając prawa jazdy), nawet kierowca holowanego samochodu musi mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdu).