• Kategorie
  • Szukaj
  • Gryfy proste, Sztangi olimpijskie - do ćwiczeń, na siłownie, do domu

Brak produktów do wyświetlenia

Sztanga – podstawowe wyposażenie siłacza!

Sporty siłowe są zajęciem wymagającym dużego zaangażowania i niezłego sprzętu. Nawet amatorskie dbanie o dobrą sylwetkę i kondycję sprawia, że chcemy ćwiczyć na sprzęcie wysokiej klasy i wytrzymałości. Tak jest po prostu łatwiej. Każdy trenujący zdaje sobie sprawę jak wiele czynników wpływa na udany trening. Ogromną rolę odgrywają odpowiednie ćwiczenia, dobrze skomponowana dieta, suplementacja, ale też pora ćwiczenia czy atmosfera na siłowni. Jednym z podstawowych elementów, o których jednak zapominamy jest bez wątpienia również sprzęt, dzięki któremu efekty naszej pracy są widoczne. Jednym z najważniejszych sprzętów i podstawowych elementów wyposażenia każdej siłki są bez wątpienia sztangi. Warto jednak przemyśleć zakup takiego narzędzia treningowego jak sztanga. Zanim to zrobimy – dobrze sprawdźmy jakie mamy potrzeby i jaka sztangabędzie dla nas odpowiednia! 

Jaka sztanga do ćwiczeń jest najlepsza?

Sztangi dostępne na rynku różnią się od siebie kilkoma ważnymi parametrami – przede wszystkim wagą i wymiarami. Jeśli zamierzamy wystartować w zawodach – zainteresować powinna nas sztanga olimpijska. Jak w większości sportów siłowych, dzieli się ona na dwa typy: męską i damską. Wersja przeznaczona dla mężczyzn to sztanga 20kg, która jest nieco dłuższa od damskiej powiem ma aż 220 cm długości. Sztanga damska, nie dość, że jest krótsza (201 cm długości) to jest również lżejsza. W zawodach dla pań używana jest sztanga 15 kg. To oczywiście wartości jakie powinny osiągać profesjonalne sprzęty. Należy jednak z rozwagą kupować sztangi, bowiem wielu producentów zaniża ich wagę czy długość z oszczędności. Sztanga cena jest wtedy podejrzanie niska. Odpowiednie wymiary jakie będzie miał nasz gryf olimpijski20 kg zagwarantują nam dokładny pomiar osiągnięć, ale również dużo lepsze efekty. Kolejną, niezwykle ważną cechą na jaką powinniśmy zwracać uwagę wybierając gryf olimpijski jest średnica części chwytnej sztangi powinna mieć. Męska sztanga prosta zazwyczaj będzie mieć średnicę 28 mm, z kolej damska, będzie nieco węższa i osiągnie 25 mm. To jak gruba jest sztanga do domu ma kluczowe znaczenie, bowiem średnica decyduje o sprężystości gryfu, czyli o tym jak zachowuje się on pod obciążeniem. Logiczne zatem, że sztange o mniejszej średnicy łatwiej będzie ugiąć. Taka sztanga idealnie nadaje się do dynamicznych ćwiczeń jak cross fit czy podnoszenie ciężarów. Z kolei grubsza sztanga do ćwiczeń sprawdza się w czysto siłowych konkurencjach – takich jak popularne wyciskanie leżąc czy martwy ciąg. Kolejnym niezwykle ważnym elementem każdego gryfu są jego rękawy. Ich działanie determinuje prawidłową pracę ciężaru opartego na sztandze. Podzielić można je na tuleje i łożyska – każdy z rękawów nadaje się do nieco innych konkurencji. Warto również sprawdzać wartośćsztangi pod względem wskaźnika PSI. Funt na cal kwadratowy mówi o tym jaka największa siła może oddziaływać na sprzęt, bez jego odkształcenia czy uszkodzenia. To maksymalny ciężar jaki możemy założyć na naszą sztange.Im wyższy wskaźnik PSI sztangi, tym więcej możemy założyć nagryf olimpijski 20kg. Dla potrzeb amatorskiego i półprofesjonalnego ćwiczenia warto wiedzieć, że stal o współczynniku PSI wyższym niż 190 000 charakteryzuje się niezłą wytrzymałością. Taka, której PSI przekracza 210 000, to z kolei sztanga ze stali naprawdę wysokiej klasy. 

Nie tylko materiał jest ważny, czyli pokrycie sztangi

Niezależnie od tego czy chcemy kupić gryf prosty 20kg czy do naszej domowej siłowni potrzebna jest sztanga krótka – ostatnim parametrem, na który podczas zakupów sztangi cena warto zwrócić uwagę – jest jej pokrycie. Uchwyt sztangi w procesie produkcji przechodzi aż dwa procesy związane z jego pokryciem. Każda sztanga 20kg przechodzi żłobienie w swojej strukturze. Jest to tzw. ryflowanie, które może być standardowe, agresywne lub bardzo agresywne. W tym pierwszym przypadku szerokość nacięcia jakie posiadać będzie sztanga do wyciskania wynosi 1,2 mm. Standardowe ryflowanie występuje w większości sztang. Dwa kolejne rodzaje posiadają nacięcia o większej szerokości i są przeznaczone do zawodów takich jak trójbój siłowy i nie są zalecane osobom stawiającym pierwsze kroki na siłowni. W następnym etapie sztangi są najczęściej pokrywane substancją ochronną, która chroni przed ścieraniem i korozją. Najczęściej wykorzystywane sposoby przy produkcji takiego sprzętu to oksydacja, chromowanie oraz cynkowanie. Najlepsze właściwości ochronne bez wątpienia dają cynk i chrom – co sprawia, że takie sztangi możemy spotkać w większości siłowni w kraju. Mniejszą popularnością cieszą się z kolei sztangi „bare steel”, które mimo swojego atrakcyjnego wyglądu i charakteru „vintage” są najmniej odporne na zagrożenia takie jak korozja. Gryf olimpijski typu „bare steel” nie jest pokryty żadną substancją ochronną, co ma sprawiać, że ryflowanie będzie miało 100% skuteczność. Niestety taka sztanga olimpijska 20 kg będzie wymagała od właściciela dużo więcej pracy i częstej konserwacji. 

Sztangi od M-sell24h – obowiązkowe wyposażenie siłowni

 

Z myślą o początkujących adeptach „sztuki siłowej” jak i profesjonalnych sportowcach – sklep M-sell24h wprowadził do swojej oferty szeroki wybór, jeśli chodzi o sztangi. Można u nas znaleźć zarówno gryf olimpijski 220cm, przeznaczony do męskich zawodów siłowych. To sztanga olimpijska 20 kg o wyjątkowej wytrzymałości. Posiadamy również takie produkty jak sztanga 20 kgsztanga 15 kg czy sztanga krótka. To z kolei sprzęty, które świetnie nadają się do przydomowych siłowni i lżejszych ćwiczeń, chociażby w dni nie treningowe. Sztangi od M-sell24h to produkty renomowanych firm takich jak HMS. W ofercie posiadamy również sprzęt „premium” o zwiększonej wytrzymałości, poddawany procesowi hartowania.