• Kategorie
  • Szukaj
  • Zestawy i komplety dłut do drewna - dłuta rzeźbiarskie, dłuta stolarskie, dłuta snycerskie

Brak produktów do wyświetlenia

Dłuta do rzeźbienia w drewnie, które pozwalają na kontakt z naturą

Rzeźbienie w drewnie należy do jednego z najbardziej wdzięcznych zainteresowań. To zajęcie, które oczaruje każdego, kto tylko będzie miał odpowiednio dużo samozaparcia i chęci by otworzyć się na pozytywne wrażenia dostarczane przez pracę ręczną. Warto pamiętać, że kontakt z materiałem jakim jest drewno to tak naprawdę kontakt z naturą. Rzeźbienie zapewnia doznania natury estetycznej jak i technicznej, ale również ogrom wrażeń sensorycznych. W tego typu pracach uczestniczą niemal wszystkie nasze zmysły. Podstawowym narzędziem każdego profesjonalnego jak i domorosłego rzeźbiarza są dłuta rzeźbiarskie. Zanim jednak zdecydujemy się na rzucenie w wir prac w drewnie, warto wiedzieć jakie są podstawowe rodzaje, jeśli chodzi o dłuta, tak by móc kupić odpowiedni zestaw dłut, pasujący do naszych potrzeb. Na rynku dostępne jest niemal zatrzęsienie produktów, z których ciężko wybrać coś dla siebie.

Dłuta do drewna i ich podstawowe rodzaje

Podstawowym wyposażeniem każdego zakładu rzeźbiarskiego będą z pewnością dluta proste w rodzaju P. To najprostsze dłuto do rzeźbienia o wszechstronnym zastosowaniu, które posiada klingę płaską i prostą. Występuje ono we wszystkich grupach dłut, między innymi jako dłuta stolarskie i dłuta snycerskie. W skrzynce narzędziowej rzeźbiarza swoje miejsce powinny znaleźć również dłuta do rzeźbienia w drewnie wygięte w rodzaju L. To narzędzia służące do tworzenia wklęsłych kształtów takich jak misy czy pojemniki. Dluto L ma klingę wygiętą na całej swojej długości. Ostatnim z podstawowych narzędzi rzeźbiarskich będzie dłuto rzeźbiarskie w rodzaju A zwane również łyżką. Takie dłuta do drewna również świetnie nadają się do rzeźbienia kształtów wklęsłych, ale o nieco mniejszej średnicy. Narzędzia rzeźbiarskie to jednak nie tylko trzy podstawowe dłuta. Wyróżnić można jeszcze „odwrotną łyżkę, która służy do wykańczania powierzchni wypukłych, „rybi ogon” czyli dłuto pozwalające na dotarcie do niedostępnych miejsc oraz dłuta rzeźbiarskie w rodzaju N zwane również w profesjonalnej nomenklaturze jako „noga psa”. Służy ono do prac wykończeniowych i delikatnego podcinania rzeźby.

Dłuta snycerskiedłuta stolarskie czy dłuta ciesielskie?

Zagłębiając się w zawiły świat obróbki drewna prędzej czy później trafimy na nieco bardziej specjalistyczne narzędzia. Przygoda z rzeźbieniem najczęściej zaczyna się od pojedynczych narzędzi takich jak dłuta snycerskie. Służą one do wykonywania niewielkich projektów. Dłuto snycerskie nadaje się również do pracy nad wykończeniem dekoracyjnych ornamentów. Dluta rzezbiarskie to niejako kolejny etap w rozwoju artysty, bowiem za ich pomocą można również wykonywać większe rzeźby a nawet pracować w plenerze. Osobną kategorią, jeśli chodzi o dłuta rzeźbiarskie profesjonalne są bez wątpienia dłuta do drewna rzeźbiarskie. Są one specjalistycznym narzędziem, które jest przeznaczone do płaskorzeźb, drzeworytów i linorytów. Ze względu na swoja specyficzną budową, dobrze sprawdzają się również przy detalach snycerskich jako uzupełnienie prac wykonywanych za pomocą dłuta dla rzeźbiarzy snycerskiego. Warto również pamiętać, że dłuta dla rzeźbienia to tylko jednak z grup tych narzędzi. Istnieją również dluta snycerskie w skali micro, których używają również modelarze oraz rzeźbiarze pracujące na mikroskopijnych detalach takich jak włosy, oraz dłuta ciesielskie heavy duty. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do ciężkiej służby w rękach rzeźbiarza, który pracuje na ogromnych powierzchniach. Trudno dostępne miejsca stanowią z kolei wyzwanie, z którym świetnie poradzą sobie dłuta do drewna z fazowaniem zbieżnym. To modele, które mają ostro zakończone, zbiegające się brzegi. Pozwala to na precyzyjne żłobienie drewna w miejscu, gdzie klasyczne modele dłut nie są w stanie dotrzeć ze względu na rozmiary lub ograniczoną precyzję ruchu. Tego typu dłuta rzeźbiarskie wymagają jednak pewnej wprawy, bowiem przy pracy konieczne jest precyzyjne wymierzenie siły, tak by ostra końcówka mogła dostać się odpowiednio głęboko,

Dłuta rzeźbiarskie dla początkujących dłuta stolarskie profesjonalne

Nie ma prostszego i bardziej praktycznego narzędzia do prac w drewnie niż dłuta do rzeżbienia w drewnie. Dlatego w ofercie naszego sklepu znaleźć można zestaw dłut, który zadowoli zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Zestaw dłut proponowany przez M-sell24h zawiera dwanaście rodzajów tych narzędzi – od prostych wklęsłych o różnych profilach i szerokości, przez dluta płaskie, wygięte i o profilach nietypowych. Są to dłuta rzeźbiarskie dla początkujących, ale zadowolą również profesjonalistów. Wykonane ze stali węglowej dłuta stolarskie profesjonalne charakteryzują się wysoką twardością oraz dużą odpornością na ścieranie i przegrzanie. Tego typu narzędzia to idealny wybór dla artystów ceniących sobie jakość, bezpieczeństwo i precyzję pracy a M-sell24h to dobry adres, pod którym warto szukać pomocy w rozpoczęciu swojej przygody z rzeźbieniem.