• Kategorie
  • Szukaj
  • Żarówki i Świetlówki UVB do terrarium

Brak produktów do wyświetlenia

UVA i UVB ważne dla rozwoju egzotycznych zwierząt

Każdy posiadacz egzotycznego zwierzaka chce by jego podopieczny rozwijał się w prawidłowy sposób. To dlatego w terrariach spotkać można najlepszej jakości podłoże – jak piasek, kamienie, włókna kokosowe czy keramzyt, dodatkowe rośliny i akcesoria, które ułatwiają aklimatyzację zwierzakowi. Do tego w każdym terrarium montuje się systemu ogrzewania, bowiem gady i płazy to zwierzaki zmiennocieplne, a więc takie, które potrzebują zewnętrznych źródeł energii cieplnej. Najlepszym sposobem na ogrzewanie całego terrarium jest położenie odpowiedniego kabla grzewczego lub maty na jego dnie i ukrycie urządzenia pod podłożem, by zwierzak nie miał do niego dostępu. Niektóre gatunki, takie jak chociażby agama brodata potrzebują jednak dodatkowych nagrzewnic tworzących tzw. wyspy ciepła. Najpopularniejsze pozostają specjalne kamienie grzewcze, które imitują nagrzane drewno lub formacje skalne, jednak co bardziej doświadczeni terraryści rozwiązują ten problem poprzez instalacje żarówek UVB.

Jaka żarówka UVB dla agamy brodatej a jaka dla kameleona?

Żarówka UVB dla agamy czy też świetlówka UVB ma swoje konkretne i bardzo ważne zadania. Żarówka UVB dla agamy brodatej ma utrzymać zwierzaka w dobrej kondycji fizycznej. Emituje ona promieniowanie w dwóch zakresach: od 315 do 400 nm. i jest to promieniowanie UVA, oraz w zakresie 295-315, który nazywany jest promieniowaniem UVB. UVA poprawia metabolizm, zmaga aktywność i stymuluje zachowania reprodukcyjne u zwierząt. Z kolei promieniowanie UVB stymuluje syntezę witaminy D3, która wspomaga przyswajanie wapna, najczęściej podawanego czworonogom jako suplement diety. Witamina D3 zapobiega również krzywicy. Żarówka UVB dla kameleona powinna być dostosowana do hodowanego gatunku. Wiadomo przecież, że nieco inne wymagania dotyczące oświetlenia mają gatunki pustynne takie jak agama, jeszcze inne wymagania mają te żyjące we względnie wilgotnych lasach deszczowych jak na przykład kameleony. Dlatego zastanawiając się jaka żarówka UVB dla agamy brodatej będzie najlepsza – warto brać pod uwagę ich moc. Na rynku dostępne są żarówki z różną emisją – te dla jaszczurek pustynnych powinny mieć moc ok 10, 11% z kolei te dla gadów, które wolą przebywać w ciemności – 2-5%.

O czym warto pamiętać kupując żarówki do terrarium?

Niestety, decydując się na żarówki UVB do terrarium, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, szkło zatrzymuje wiązki promieniowania UVB. Szybka o grubości 4 milimetrów przepuści jedynie 2% promieniowania, dlatego dobrze by żarówka UVB dla agamy zamontowana była wewnątrz terrarium tak by promieniowanie mogło bez przeszkód dotrzeć do zwierzaka. Nie inaczej jest z różnego rodzaju siatkami, które zatrzymują nawet 70% promieniowania. Każda nowa żarówka UVB dla kameleona jaką przyniesiemy do domu powinna być przepalona. W pierwszych kilku godzinach te produkty świecą wyjątkowo mocno, co może skończyć się uszkodzeniem oczu lub skóry agamy lub kameleona. Przepalanie powinno więc trwać co najmniej 24 godziny bez wyłączania.

Żarówka UVB dla agamy brodatej – mity

Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących terrarystów jest zakup jedynie żarówki UVB i poleganie na niej jako żarówce grzejnej. Żarówka uvb dla agamy zaspokaja jedynie jej potrzeby na oświetlenie – nie podnosi natomiast temperatury w środku terrarium. Należy również unikać stosowania żarówki dłużej niż rok – mimo, że urządzenie świeci dobrze. Po określonym czasie z wnętrza może ulatniać się gaz a wtedy nawet działająca żarówka UVB dla kameleona nie będzie emitować odpowiedniej ilości promieniowania.

Żarówka UVB dla agamy od M-sell24h

Dostępne w naszym sklepie żarówki to dobry kompromis między wysoką jakością a niezbyt wygórowaną ceną. Żarówka UVB dla kameleona czy innego gada tropikalnego emituje promienie UV na poziomie 5% a jej moc wynosi 13W. Żarówka UVB dla agamy od M-sell24 pasuje również do standardowego gwintu E27!