• Kategorie
  • Szukaj
  • Wystrój, dekoracje i ozdoby do terrarium

Brak produktów do wyświetlenia

 Terrarium ładne i praktyczne – ozdoby i dekoracje

Urządzanie terrarium to nie tylko zainstalowanie wszystkich niezbędnych sprzętów takich jak lampy, zraszacze czy termometr, ale również stworzenie odpowiednich warunków dla zwierzaka, tak aby w tym sztucznym środowisku mógł poczuć się komfortowo. Każde terrarium oprócz funkcji estetycznej musi pełnić także funkcję praktyczną czyli na przykład umożliwiać zwierzęciu schowanie się do kryjówki, w której zazna spokoju. Ważne są także właściwe dekoracje. Szczególnie ściana tylna, która może pełnić rolę ścianki skalnej pozwalając małemu gadowi na wspinaczkę. W naszej ofercie znajdziesz takie dekoracje do terrarium jak kamienie czy rośliny, które z jednej strony uprzyjemniają wygląd zbiornika, a z drugiej strony są dla zwierząt bardzo istotne.

Ozdoby do terrarium – czy więcej znaczy lepiej?

Wystrój terrarium jest bezpośrednio powiązany z preferencjami danych gatunków zwierząt. Jeżeli mamy zamiar hodować na przykład jadowite węże, ich lokum będzie urządzone bardzo minimalistyczne, a ozdoby do terrarium nie będą niezbędne. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku małych jaszczurek – tu możemy pokusić się o stworzenie terrarium biotopowego, czyli takiego, które w jak największym stopniu oddaje naturalne warunki. Ozdoby terrarium, które możemy zastosować w tym przypadku to liany, odpowiednie rośliny, półeczki skalne i małe jaskinie, które będą jednocześnie kryjówką. Warto pamiętać, aby wybierać takie dekoracje do terrarium, które są wykonane z wytrzymałych i nietoksycznych materiałów, odpornych na działanie promieniowania UV. Jeżeli jesteśmy początkujący lub średniozaawansowani w temacie hodowli egzotycznych gadów lepiej postawić na sztuczne ozdoby do terrarium. Dlaczego? Bo prawdziwe rośliny, choć często wyglądają ładniej i może się wydawać, że są lepsze dla zwierząt, w praktyce mogą być źródłem chorób. Wystrój do terrarium przy użyciu sztucznych roślin jest stosunkowo prosty w wykonaniu. Sztuczne rośliny wiszące wyposażone są w haczyki i przyssawki, dzięki czemu z łatwością umieścimy je w wybranym miejscu. Tego typu dekoracje do terrarium są także odpowiednio gęste – kilka takich gałązek może być dobrym schronieniem nawet dla większego gada.

Kryjówka w terrarium

Dbając o terrarium wystrój nie zapomnijmy, że kluczowym elementem każdego zbiornika jest kryjówka. Oferta producentów na tym polu jest bardzo szeroka. Znajdziemy na przykład takie elementy jak czaszka krokodyla lub nosorożca oraz skorupa kokosa czy dziupla z orzecha. Wszystkie wykonane są bardzo starannie i spełniają swoją podstawową funkcję czyli umożliwiają zwierzakowi schowanie się przed wzrokiem ciekawskich. Tło do terrarium to kolejne zagadnienie, któremu warto się przyjrzeć bliżej. Tylna ścianka zbiornika jest mocno eksponowana, dlatego jej właściwe zagospodarowanie jest kluczowe. Tu proponujemy realistyczne tło strukturalne, które nada odpowiedniego charakteru i będzie tworzyć spójną całość. Na tym nie koniec, bo w ofercie producentów znajdziemy na przykład ścianki kokosowe. Taki gadżet może również pełnić funkcję kryjówki, gdyż wyposażony jest w małe wgłębienia. Co ciekawe mogą spełniać również rolę doniczek do roślin.

Wyposażenie terrarium to także podłoże

Zanim umieścimy jakiekolwiek elementy wystroju do terrarium potrzebne jest odpowiednie podłoże. W ofercie znajdziesz gotowe podłoża, przygotowane dla konkretnych gatunków gadów, na przykład preparowane podłoże dla węży. Zadaniem podłoża jest jak najwierniejsze oddanie walorów środowiska naturalnego bytowania twojego zwierzaka. Ważny jest nie tylko rodzaj zastosowanego podłoża, ale także jego grubość, która umożliwi pupilom drążenie nor, a nawet zakopywanie się pod powierzchnią. W sprzedaży są także podłoża w brykietach i kostkach. Wymagają one wstępnego przygotowania, dlatego przeznaczone są dla osób bardziej zaawansowanych w hodowli. Miłośnicy naturalnych rozwiązań powinni wybrać podłoża ekologiczne, które nie wymagają utylizacji (na przykład włókno kokosowe).