• Kategorie
  • Szukaj
  • Tanie grzałki do akwarium

Brak produktów do wyświetlenia

Jaka grzałka do akwarium?

Grzałka akwariowa to podstawowe wyposażenie, które musi znaleźć się u każdego miłośnika akwarystyki. Zadaniem grzałki do akwarium jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wody i zapewnienie w ten sposób zwierzętom odpowiednich warunków do życia. Takie wyposażenie jest niezbędne zawsze, jeżeli hodujemy ryby ciepłolubne, które w naturalnym środowisku w wodzie znacznie cieplejsze niż na przykład Bałtyk. Z grzania wody w ten sposób możemy zrezygnować tylko wówczas, jeżeli wszystkie rybki zamieszkujące nasze akwarium dobrze znoszą temperaturę wody zbliżoną do tej panującej w pomieszczeniu. Czasem jedna grzałka akwarium to zbyt mało. Dzieje się tak wtedy, jeżeli nasz zbiornik ma pokaźne wymiary i sporą pojemność sięgającą nawet kilkuset litrów wody. Zastosowanie tylko jednej grzałki do akwarium w takim przypadku może okazać się niewystarczające - woda będzie ogrzewana jedynie miejscowo, a temperatura będzie różna w skrajnych częściach zbiornika – to bardzo niekorzystne zjawisko, które może przełożyć się na pogorszenie dobrostanu rybek. Wybierając grzałkę do akwarium zwróćmy uwagę na podstawowe parametry, takie jak na przykład moc tego urządzenia. Te najmniejsze i najprostsze modele jak na przykład mała grzałka do akwarium 5w sprawdzą się w przypadku niewielkich zbiorników trzymanych w domu. Akwaria średniej wielkości potrzebują już większej mocy. Grzałka wody do akwarium musi poradzić sobie ze sprawnym podgrzewaniem kilkudziesięciu litrów wody i musi to zrobić w jak najkrótszym czasie. Pamiętajmy, że ryby to zwierzęta bardzo wrażliwe na wahania temperatury, dlatego aby zapewnić im odpowiedni komfort i warunki do życia powinniśmy unikać gwałtownych wahań tego parametru. Jeżeli interesuje cię grzałka do akwarium dużego - to na co powinieneś zwrócić uwagę poza mocą urządzenia to także wygoda sterowania i komfort obsługi. Każda grzalka akwariowa umożliwia regulację temperatury określonym przedziale. Zastosowanie termostatu oznacza, że nie musimy stale sprawdzać temperatury. Grzałka w akwarium będzie włączać i wyłączać się automatycznie - w zależności od potrzeb. Grzałka z termostatem akwarium, na którą warto zwrócić uwagę to przede wszystkim taka, która będzie służyć przez długie lata. Najlepiej więc wybrać model, który ma zabudowany element grzejny, ukryty na przykład pod taflą szkła. Takie rozwiązanie gwarantuje, że kamień nie będzie osądzał się bezpośrednio na metalowej spirali – grzałka będzie mieć dłuższą żywotność, a dodatkową zaletą będzie łatwiejsze czyszczenie.

Grzałka akwariowa a koszty

Niektórzy akwaryści obawiają się, że zastosowanie mocnej grzałki do akwarium oznacza wyższe rachunki za prąd. W rzeczywistości nie ma powodów do obaw. Nawet mocna grzałka akwariowa z termostatem ma wysoką wydajność i skutecznie oddaje ciepło pobierając przy tym relatywnie niewielką ilość energii elektrycznej. W skali miesiąca różnice pomiędzy modelami, jeśli chodzi o zużycie prądu, nie będą mocno zauważalne. Oszczędzanie na ogrzewaniu może mieć z kolei katastrofalne skutki jeżeli chodzi o zdrowie ryb. Zakup grzałki do akwarium nie będzie dużym obciążeniem dla domowego budżetu, nawet dla akwarysty amatora. Modele, które znajdziesz w naszym sklepie to sprawdzone konstrukcje w atrakcyjnych cenach.

Grzałki akwariowe a zdrowie rybek

Optymalna temperatura w akwarium w większości przypadków to przedział od 22 do 28 stopni Celsjusza. Teoretycznie to temperatura pokojowa - pamiętajmy jednak, że w ciągu doby występują spore wahania między nocą, a środkiem słonecznego dnia. Grzałka z termostatem do akwarium włączy się wtedy, kiedy temperatura wody spadnie poniżej określonego poziomu. Nadmierne wychłodzenie to prosta droga do tego, aby nasze rybki chorowały - typową przypadłością jest na przykład rybia ospa. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć zawsze dbajmy o to, aby temperatura w akwarium była właściwa. Bywa, że woda jest zbyt gorąca - zamiast grzałki do akwarium można zastosować wówczas chłodziarki do akwarium.