• Kategorie
  • Szukaj
  • Podłoża do terrarium - piasek, kokosowe

Brak produktów do wyświetlenia

Podłoże terrarium – podstawy terrarystyki

Jednym z najważniejszych elementów każdego zbiornika hodowlanego jakim jest terrarium jest oczywiście odpowiednie podłoże. Odpowiednia ściółka hodowlana, dobrana pod kątem gatunkowym to niewątpliwie temat rzeka, który jednak bardzo trudno sprecyzować. Rzadko kiedy da się jednoznacznie stwierdzić, że dany produkt idealnie nadaje się dla węża, z kolei piasek do terrarium świetnie nada się dla jaszczurki czy ptasznika. Niestety, egzotyczne zwierzaki, które najczęściej można hodować w domowym terrarium pochodzą z różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów – stąd tak ważny jest dobór, jeśli chodzi o podłoże terrarium pod konkretny gatunek – a nie rodzinę czy nawet gromadę zwierząt.

Jakie podłoże do terrarium wybrać?

Zanim w ogóle zdecydujemy się na zakup naszego egzotycznego towarzysza, warto o nim poczytać. Gdy już zyskamy odpowiednią wiedzę na temat pochodzenia, środowiska naturalnego i sposobów odżywania naszego nowego pupila, należy dokładnie przemyśleć w jaki sposób „wystroimy” jego nowy dom, a więc jakie podłoże terrarium wysypiemy na dnie zbiornika hodowlanego. Wśród najważniejszych zasad jakie powinny nam przyświecać przy doborze optymalnej ściółki dla gada czy płaza jest z pewnością imitacja naturalnych warunków życia danego gatunku. Podłoże dla węża zbożowego będzie więc inne niż podłoże do terrarium dla żółwia stepowego i inne niż podłoże dla agamy. Wybierając rodzaj ściółki należy również brać pod uwagę budowę i warunki fizyczne naszego egzotyka, sposób jego poruszania się oraz przyzwyczajenia i zwyczaje zwierzaka. Jaszczurka, która kocha kopanie, zakopywanie i chowanie się, będzie bardzo niezadowolona, gdy na dnie jej terrarium nie znajdzie się piasek do terrarium a masywne kamienie.

Podłoże do terrarium – jakie są rodzaje?

W M-sell24h wyznajemy zasadę kompleksowego dostarczenia produktów z wielu dziedzin – nie inaczej jest w przypadku terrarystyki. Dlatego w naszym sklepie dostępnych jest wiele rodzajów podłoża hodowlanego. W ofercie posiadamy zarówno podłoże do terrarium gotowe do użycia. Jest ono pakowane w torby, wystarczy je otworzyć i wysypać na dno pojemnika. Posiadamy również podłoże do terrarium w brykietach. Tego typu produkt jest wysuszony, prasowany i skompresowany. Wymaga on przygotowania zanim wyłoży się nim terrarium.

Podłoże dla gekona

 Wybierając podłoże dla gekona należy kierować się wieloma czynnikami. Warstwa wyściółki, jeśli chodzi o podłoże do terrarium dla gekona lamparciego powinna mieć co najmniej 5 cm grubości. Najlepsze będą piasek do terrarium, kostka bukowa lub kokosowa. Podłoże dla gekona lamparciego warto też doposażyć w kilka kamieni. Zastanawiając się jakie podłoże dla gekona lamparciego wybrać – zdecydowanie należy odrzucić drobny piasek, mieloną korę i włókno kokosowe. Bezpieczne podłoże dla gekona lamparciego to takie wykonane z piasku, buku lub kokosa. Gekon lamparci podłoże należy oczywiście do najpopularniejszych gatunków, jednak wśród tych zwierzaków istnieją również mniej popularne jak endemiczny gekon orzęsiony z Nowej Kaledonii. Jakie podłoże dla gekona orzęsionego wybrać? Najlepszym wyborem będzie podłoże do terrarium tropikalnego, które cechuje się wysoką absorbcją wody i wilgoci, dzięki czemu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu. Najlepsze podłoże dla gekona orzęsionego to więc takie wykonane z włókien kokosa. Takie podłoże kokosowe do terrarium jest łatwe w utrzymaniu a jego dodatkową zaletą jest ułatwianie ukorzeniania się roślin. 

Jakie podłoże dla agamy wybrać?

 Najlepiej by podłoże dla agamy brodatej było wykonane z piasku o bardzo małej granulacji, bowiem będzie jej przypominał o środowisku naturalnym. Piasek do terrarium agamy ma jednak wady – należy uważać by jaszczurka nie spożywała go w zbyt dużych ilościach, bowiem grozi to rozstrojem zdrowia zwierzaka. Zastanawiając się jakie podłoże dla agamy brodatej wybrać – można również postawić na drewienka bukowe. Jako podłoże do terrarium dla agamy brodatej sprawdzą się również chipsy kokosowe.

Mieszanka piasku i gliny, czyli idealne podłoże dla żółwia greckiego

Najbardziej skutecznym i najbezpieczniejszym produktem, jeśli chodzi o podłoża do terrarium dla żółwia jest zdecydowanie miękki piasek pomieszany z gliną. Warto jednak by podłoże dla żółwia greckiego miało minimum 5 cm grubości. Większość tych zwierzaków lubi piasek – więc zastanawiając się jakie podłoże do terrarium dla żółwia stepowego wybrać, również można postawić na tą nietypową mieszankę. Kiepską odpowiedzią na pytanie jakie podłoże dla żółwia stepowego, będzie z kolei piasek mineralny czy kora, które mogą źle wpływać na zdrowie zwierzaka.

 Podłoże bukowe do terrarium węża zbożowego

Wąż zbożowy to zwierzak, który nie posiada wysokich wymagań. Jakie podłoże dla węża zbożowego wybrać? – mogą to być odpylone trociny, włókno kokosowe, podłoże bukowe do terrarium a w razie potrzeby jako podłoże do terrarium dla węża zbożowego mogą służyć nawet ręczniki papierowe. Wąż zbożowy uwielbia się kąpać więc najważniejszą częścią jego terrarium powinien być natomiast basen dostosowanych do jego rozmiarów.