• Kategorie
  • Pchacz dla dzieci. Czy wart jest Twojej uwagi?

2023-09-28 09:43:00 Zneta Matwiejczuk
Pchacz dla dzieci. Czy wart jest Twojej uwagi?
Nasze życie pzrewraca sie do góry nogami z momentem przyjścia na świat dziecka. CZekamy na te pierwsze, najwspanialsze chwile, pierwszy uśmiech, obrót na brzuszek, raczkowanie, siadanie aż w końcu chodzenie. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, lecz czasami możemy dziecko minimalnie wspomóc zapewniając mu przy tym świetną frajdę. Często zderzamy się z tym, jak rodzice próbują prowadzać dziecko za rączki, na szelkach, trzymać pod paszkami. Dostęonych na rynku jest mnóstwo zabawek, które złudnie mają wspomagać zdobywać umiejętności chodznie, ale który wybrać by był odpowiedni.

Na początku przedstawimy chodzik, czyli najgorszy możliwy sposób zakłócenia procesu rozwojowego dziecka. Chodziki w porównaniu do pchaczy pozbawiają dziecko mozliwości kształtowania orientacji przestrzennej, koordynacji. Chodzenie w chodzik najczęściej kończy się dla dziecka wadą postawy. Poprzez zawieszenie na kroczu, dziecko ma nieprawidłowo ustawioną miednicę oraz kręgosłu. Stopy nie są prawidłowo obciązone, dodatkowo jeśli dziecko włożone jest do chodzika zbyt wcześnie,co zdarza sie na prawdę często, najprawdopodobnie później chodzić będzie na palcach, zamiast na całej stopie. Poprzez chodzik maluch nie ma możliwości nauki samodzielnego utrzymania równowagi, nie potrafi ocenić odległosci i nie ma pojęcia o tym, jak radzic sobie podczas upadku. Dziecko siedząc w chodziku nie ma możliwości poznawania różnego rodzaju faktur, przez co w późniejszym czasi wystąpić problemy z zaburzeniami sensorycznymi.

Czym więc różni się pchacz ? - Jeśli dziecko ma opanowane już chodzenie przy meblach, kanapach. Większość pchaczy w tej chwili posiada już regulację ciężkości swojego przemieszczania się, co za tym idzie, nie będzie poruszał sie zbyt szybko, a kręgosłup dziecka nie pozostanie obciążony. Dobrze obciążony pchacz może wspomóc naprzemienną pracę nóg. Ponieważ oferta pchaczy jest różnorodna, warto aby zwrócić uwagę na produkt, który rozwinie Naszego malucha na płaszczyźnie poruszania się, ale również w innych sferach. Dzieci wolą zabawę pchaczem, ponieważ z nim w porównaniu z chodzikiem mogą swobodniej poruszać sie po mieszkaniach, domach. Pchacz nie zjmuje zbyt wiele miejsca, więc służyć będzie nawet w najmniejszych pomieszczeniach. Przy treningu z pchaczem dziecko nie posiada lęku przed samodzielnym chodzeniem.

Jaki pchacz wybrać? - Jeżeli chcemy, aby pchacz spełniał swoją funkcję a przy tym był jak najbardziej bezpieczny musimy pamiętać o kilku kwestiach.  Przede wszystkim zabawka powinna być stabilna i mieć odpowiednią wagę, wcześniej wspominalismy otym, że pchacz nie może byc zbyt lekki. Świetnia sprawą jest również to, kiedy pchacz jest regulowany, możemy idealnie dopasować go do wzrostu dziecka. Należy dobrze sprawdzić materiał z którego będzie wykonany.

Pchacz plastikowy czy drewniany? - Na rynku najpopularniejsze są pchacze wykonane z twardego plastiku oraz z drewna.  Pchacze z drewna, faktycznie są niznacznie droższe, jednak są one godniejsze uwagi. Przedw szytski pchacze drwniane są dużo trwalze, nawet od tych z najmocniejszego plastiku. Drewniany pchacz wykazuje sie również większąstabilnością. Oczywiście pozwolimy sobie również aspekt środowiskowy, drewno jest naturalnie. Pchacze drewniane sąrównież cięższe, co za tym idzie powolniejsze.