Nocne marki doskonale znają zwyczaje kotów, które potrafią o trzeciej w nocy rozpocząć polowanie na piłeczkę i próbować do tego zaangażować swojego ludzkiego towarzysza. Kiedy kot nie ma miejsca, w którym może spożytkować energię będzie szukał interakcji z człowiekiem. Dbając o kota, zadbaj o jego aktywność. Koty lubią skakać z wysokości, chować się w zakamarkach, a ich zabawy z kartonem czy skanie z półek na swoich opiekunów, to już legenda.

Dlaczego kot drapie?

Zgodnie z utartym powiedzeniem, koty drapią, bo "ostrzą sobie pazurki". Jest w tym trochę prawdy – pomaga to w pielęgnacji ich pazurów, usuwając martwe warstwy łuski, pod którymi znajdują się nowe, ostrzejsze. Dodatkowo drapanie jest też formą oznaczania terytorium, gdyż przy kocich pazurach znajdują się gruczoły, wydzielające zapach, który informuje inne osobniki o tym, że są niemile widziane w danym miejscu. To pozostałość jeszcze po instynkcie kotów dzikich, która w procesie udomowienia zmalała, jednak nie zaniknęła całkowicie. Podczas drapania pupil także się gimnastykuje – wyciąga łapy daleko do przodu, co pomaga mu rozluźnić mięśnie grzbietu.

Dobierz odpowiedni drapak!

Aby drapak spełniał swoje funkcje należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, drapak musi być stabilny. Jeśli masz dużego kota, potrzebny będzie drapak o dużej podstawie, która zapewni odpowiednie oparcie. Kot będzie mógł wtedy na niego swobodnie wskakiwać i drapać, bez ryzyka, że drapak się przewróci i zrobi pupilowi krzywdę. Jeśli drapak będzie chybotliwy, kot nie będzie miał ochoty z niego korzystać. Niektóre większe modele mają możliwość zamontowania do sufitu lub ściany, co zwiększa dodatkowo jego stabilność. Po drugie, rozmiar drapaka musi być dopasowany do rozmiaru kota. Powinien być na tyle duży, by zwierzę swobodnie mogło się rozciągnąć na całą długość, wbijając w niego pazurki. Im więcej mamy kotów, tym większy powinien być drapak – jeśli w naszym domu znajduje się kilka zwierząt, warto przemyśleć zakup dużego, rozbudowanego modelu. Po trzecie, drapak powinien być wykonany z bezpiecznych dla kota materiałów. Zwykle słupki do drapania są owinięte sizalem, a wszelkie półki czy domki obite są miękką tkaniną, na której kot może wygodnie się położyć. Drapak może być też wykonany z kartonu – wiele warstw zostaje sprasowanych, a następnie wycina się z tego dowolne kształty. Po czwarte, bardzo ważna jest lokalizacja drapaka. Najlepiej ustawić go w miejscu, gdzie kot już drapie, a jeśli zwierzak jeszcze nie wskazał nam swojego ulubionego punktu, należy ustawić przyrząd w takim miejscu, które będzie zgodne z komunikacyjną rolą drapania, o której wspominaliśmy wcześniej. Idealnym punktem będą granice kociego terytorium (np. okolica okien czy drzwi wejściowych) lub punkty na przecięciu kocich ścieżek w mieszkaniu (np. przy przejściach między pokojami). Nie warto ustawiać drapaka w miejscu niewidocznym – jak pusty pokój, miejsce za meblami czy zasłoną. Wybierając lokalizację warto też pamiętać o tym, by miejsce nie było zbyt głośne (jak okolice pralki czy telewizora).


Kiedy kot mimo wszystko woli meble

Jeśli mamy już stabilny drapak o odpowiednim rozmiarze, ustawiony we właściwym miejscu, a nasz kot w dalszym ciągu woli drapać skórzaną kanapę, warto sięgnąć po specjalne spraye. Istnieją dwa rodzaje takich sprayów: przyciągające i odstraszające. Spray odstraszający zawiera kombinację zapachów, które zniechęcają zwierzaka do przebywania w pobliżu spryskanej powierzchni. Należy więc zaaplikować środek na wszystkie drapane przez kota miejsca – oparcia kanap, krzeseł, firanki itd. Jednocześnie trzeba pryskać drapak sprayem przyciągającym, który oparty jest o wyciągi z kocimiętki czy waleriany (zabieg ten należy powtarzać w miarę potrzeb; najlepiej jest powtórzyć go wtedy, gdy zauważymy, że kot przestał na niego reagować). Zapachy te naturalnie zwabiają kota, a drapak stanie się miejscem bardziej atrakcyjnym. Regularne używanie sprayówsprawi, że kot pokocha drapak, a meble będą bezpieczne.


Rodzaje drapaków

W naszych marketach dostępne są przeróżne rodzaje drapaków - pionowe, poziome, małe, duże, tekturowe – więc każdy właściciel kota bez trudu znajdzie taki, który będzie odpowiadał jego pupilowi. Jednym z rodzajów są deski oplecione sizalowym sznurkiem, montowane do ściany lub podłogi. Zaletą tych drapaków jest to, że można je bez problemu dopasować do rozmiaru kota, nie zajmują też wiele miejsca. Bardzo popularne są drapaki – słupki na podstawce, często z piłeczką lub inną zabawką. Również nie zajmują dużo miejsca, można je ustawić w dowolnym miejscu w domu. Bardziej rozbudowane wersje drapaków są wyposażone w różnego rodzaju półki, hamaki, domki i sizalowe paliki. Takie drapaki mogą mieć rozmiary prawdziwego kociego pałacu i z pewnością staną się centrum kociego odpoczynku i zabawy. Alternatywą są drapaki tekturow.